Stravenkový paušál – nový limit pro osvobození

3 minuty čtení

O GRANTEXUČlánky a informace O daních > Stravenkový paušál – nový limit pro osvobození

Od roku 2021 mají zaměstnavatelé možnost poskytovat příspěvek na stravování svým zaměstnancům i v peněžní formě. Peněžitý příspěvek poskytovaný zaměstnavatelem zaměstnanci na stravování je dle zákona považován za osvobozený příjem do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin.

S účinností od 20. srpna 2022 se zvýšil limit pro uvedený peněžní příspěvek na stravování z 82,60 Kč na 99,40 Kč.

Zdanění jednorázového příspěvku na dítě

Jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč, o kterém jsme vás blíže informovali zde, o který je možné žádat od 15. srpna 2022 a u kterého již Úřady práce ČR započaly s jeho výplatou, vydala Finanční správa informaci o jeho zdanění.

Z pohledu zákona o dani z příjmů se považuje tento příspěvek za příjem osvobozený dle § 4 odst. 1 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů („ZDP“), tj. je na něj pohlíženo jako na příspěvek z veřejného rozpočtu.

Pokud bude poplatník uplatňovat v rámci daňového přiznání nebo ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění slevu na manžela/manželku podle § 35ba ZDP, nebude se uvedený příspěvek na dítě započítávat do limitu 68 000 Kč vlastních příjmů manžela/manželky, které jsou rozhodné pro uplatnění slevy na manžela/manželku v rámci ročního zúčtování či daňového přiznání.

Autor: Ing. Lucie Kořínková

Potřebujete pomoci s daněmi? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme. 

Mohlo by vás zajímat...

Klienti Equa bank a změna registračních údajů

Klienti Equa bank a změna registračních údajů

Equa bank a Raiffeisenbank se spojily. Klientům zaniklé Equa bank tak vzniká oznamovací povinnost vůči správci dani, a to v souvislosti se změnou čísla účtu.

Změny v minimálních zálohách pro OSVČ 2023

Změny v minimálních zálohách pro OSVČ 2023

S účinností od 1. ledna 2023 jsou nařízením vlády č. 290/2022 Sb. zvýšeny minimální zálohy pro osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ) na sociální i zdravotní pojištění. Podívejte se, k jakým změnám dojde v zálohách pro OSVČ v roce 2023.

Změna limitu pro povinnou registraci k DPH

Změna limitu pro povinnou registraci k DPH

V létě letošního roku vláda předložila návrh novely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, kterou by mělo dojít ke zvýšení limitu pro povinnou registraci plátce dle § 6 tohoto zákona (dále jen „ZDPH“) ze současného 1 000 000 Kč na 2 000 000 Kč. Změna by měla platit od 1. ledna 2023, nicméně novela zákona prošla prozatím druhým čtením v Poslanecké sněmovně, a tak není stále zcela jisté, jak bude tato novela finálně vypadat.

POTŘEBUJETE PORADIT S DANĚMI?

Vyplňte formulář a my se vám ozveme zpátky.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky

  • Zajímají mě dotace soukromého sektoru
  • Zajímají mě dotace veřejného sektoru
  • Zajímá mě obojí