Na co se mohou obce a města těšit v novém programovém období – 5. díl
O GRANTEXU > Články a informace > O dotacích > Na co se mohou obce a města těšit v novém programovém období – 5. díl
Nové dotační příležitosti v oblasti životního prostředí
Pojďme se podívat, které konkrétní specifické cíle bude tentokrát OPŽP sledovat.
SC 1.4 Podpora udržitelného hospodaření s vodou
Tento specifický cíl si klade za úkol nejen zlepšit neuspokojivou kvalitu povrchové a podzemní vody, ale také vylepšit zranitelnou rozvodnou síť pitné vody. Problém má své kořeny především v nedostatečném napojení domácností na čistírny odpadních vod a nedostatečná kvalita čištění a v rozdrobené a nekompletní vodovodní síti, tudíž by bylo efektivní napojit na vodovodní síť více obyvatel zvýšit odolnost systému zásobování pitnou vodou vůči změně klimatu a vše by zároveň mělo napomoci zvýšeným dodávkám pitné vody prostřednictvím zvýšení robustnosti vodárenského systému a lepší úpravy surové vody.
Kdo může žádat:
-
Veřejné subjekty - v tomto případě tedy hlavně obce, jakožto vlastníci vodohospodářské infrastruktury.
-
O dotaci mohou žádat samotné obce, jejich svazky nebo obchodní korporace vlastněné alespoň z 50 % veřejnými subjekty.
Na co bude možné žádat:
V oblasti zlepšení jakosti vody
Chystá zejména podpora dobudování a výstavba čistíren odpadních vod, zvyšování výkonu čistíren odpadních vod za účelem zvýšeného odstraňování specifického znečištění, dobudování a modernizace kanalizací, opatření omezující vypouštění odpadních vod z odlehčení na kanalizaci (akumulační nádrže, retenční nádrže, chemické předčištění apod.).
V oblasti zásobování pitnou vodou
Podpora bude směřována především na výstavbu a modernizaci vodovodních přivaděčů a vodovodních řadů, výstavbu a intenzifikaci úpraven pitné vody, doplnění technologií pro odstraňování specifických polutantů, výstavbu, intenzifikaci nebo revitalizaci stávajících vodních zdrojů.
SC 1.5 - Podpora přechodu k oběhovému hospodářství
Pátý specifický cíl se zabývá nedostatečně zpracovanou hierarchií nakládání s odpady, zejména problémem nedostatečné prevence vzniku odpadů a nedostatečné kapacity pro materiálové a energetické využití odpadů. Chce změnit současný rostoucí trend v produkci komunálního odpadu na obyvatele a zapůsobit na snížení likvidace odpadů pomocí skládkování. Výsledkem by měl být přechod intenzivního odpadového hospodářství na principy oběhového hospodářství, tak aby byla splněna nově stanovená pravidla pro nakládání s odpady a byla dodržována evropská hierarchie nakládání s odpady.
Kdo může žádat:
- Veřejné subjekty
V tomto případě hlavně obce, které jsou původci komunálního odpadu, může se jednat o samotné obce, jejich svazky nebo obchodní korporace vlastněné veřejnými subjekty;
- Subjekty podnikající v oblasti nakládání s odpady nebo nakládání s potravinami bez ohledu na jejich právní formu (tedy i soukromé subjekty).
Na co může žádat:
V oblasti prevence vzniku odpadů
Plánované zaměření dotací bude zejména na kompostéry pro předcházení vzniku komunálních odpadů, RE-USE centra pro opětovné použití výrobků včetně aktivit pro opravy a prodlužování životnosti výrobků, podpora prevence vzniku textilního a oděvního odpadu, budování infrastruktury potravinových bank, podpora prevence vzniku odpadů z jednorázového nádobí nebo jednorázových obalů.
V oblasti materiálového a energetického využití odpadů
Zde OPŽP vidí cíl své podpory hlavně ve výstavbě a modernizaci sběrných dvorů, doplnění a zefektivnění systému odděleného sběru/svozu zejména komunálních odpadů včetně podpory door-to-door systémů a zavádění systémů PAYT ("Pay-as-You-Throw"), v podpoře třídících a dotřiďovacích systémů (včetně úpravy) pro separaci ostatních odpadů, budování zařízení pro úpravu a zpracování čistírenských odpadních kalů z čistíren odpadních vod včetně úpravy vyčištěných odpadních vod pro jejich opětovné využívání, ve výstavbě a modernizace zařízení pro materiálové využití odpadů, výstavbě a modernizace zařízení pro energetické využití odpadů včetně překládacích stanic, a v neposlední řadě v budování a modernizace zařízení pro chemickou recyklaci odpadů plus v budování a modernizaci zařízení pro sběr a nakládání s nebezpečnými odpady.
SC 1.6 - Posílení biologické rozmanitosti, zelené infrastruktury v městském prostředí a snížení znečištění
Poslední specifický cílíce vyřešit problémy úbytku biodiverzity, znečištěné ovzduší a vysoký počet kontaminovaných lokalit. Příčiny těchto problémů jsou spatřovány především v nevyhovujícím stavu přírodních stanovišť a biotopů druhů, dále v nedostatečné péči o chráněná území, ale tako v emisích z průmyslu a zemědělství při současném nedostatečném monitoringu kvality ovzduší a zároveň je zde stále nemožnost uplatnit princip, aby znečišťovatel platil v případě likvidace starých ekologických zátěží.
Kdo může žádat:
Zde se skupiny dělí podle toho, jakého konkrétního cíle je plánováno dosáhnout:
- V oblasti péče o chráněná území a přírodní stanoviště to budou orgány ochrany přírody a vlastníci a správci pozemků bez ohledu na jejich právní formu.
- Pro oblast kvality ovzduší se počítá hlavně s provozovateli stacionárních zdrojů znečištění a provozovateli monitorovacích systémů, jedná se zejména o ČHMÚ, zdravotní ústavy, obce, kraje i průmyslové podniky.
- Při řešení kontaminovaných lokalit se tento specifický cíl zaměří na majitele nebo uživatele kontaminovaných lokalit bez ohledu na jejich právní formu.

Na co bude možné žádat:
V oblasti péče o chráněná území, přírodní stanoviště a vzácné druhy
Očekává se zacílení podpory prioritně na obnovu a péči o přírodní stanoviště a druhy, opatření na podporu ohrožených druhů; péči o chráněná území (přírodní dědictví); na zprůchodnění migračních překážek pro živočichy; omezení šíření invazních nepůvodních a expanzivních druhů; na modernizaci a rozvoj záchranných stanic pro ohrožené živočichy; monitoring ekosystémů, stanovišť a druhů, sběr podkladů, zpracování koncepčních dokumentů pro péči o chráněná území, zajištění územní ochrany chráněných území (přírodního dědictví); a na osvětové a informační aktivity a návštěvnická infrastruktura sloužící k zvýšení povědomí o problémech biologické rozmanitosti, problémech konkrétních chráněných území a usměrnění jejich návštěvníků.
V oblasti kvality ovzduší
OPŽP bude podporovat zejména náhradu nebo rekonstrukci stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší včetně realizace dodatečných technologií a změny technologických postupů; ale také pořízení a modernizaci systémů pro posuzování a vyhodnocení úrovně znečištění ovzduší a souvisejících meteorologických aspektů a pořízení a modernizaci systémů pro archivaci a zpracování údajů o znečišťování ovzduší; pořízení a náhradu monitorovacích systémů pro kontinuální měření emisí znečišťujících látek včetně pořízení on-line systémů k jejich prezentaci.
V oblasti kontaminovaných lokalit
Zde by se mělo dostat podpory průzkumu rozsahu znečištění horninového prostředí a rizik s ním spojených, včetně návrhu efektivního řešení; a také odstranění rizik kontaminace ohrožující lidské zdraví, vodní zdroje nebo ekosystémy.
Seznámili jsme se tedy s dalšími třemi cíli a tím jsme náš dvoudílný článek o nových dotačních příležitostech v oblasti životního prostřední uzavřeli. Jak jste se sami mohli dočíst, možnosti získání dotací jsou zaměřené velmi široce a zahrnují spoustu palčivých problémů našeho okolí. Výhodou je, že ne všechny specifické cíle jsou zaměřeny pouze na obce, u některých může žádat i soukromý subjekt. Takže neváhejte a vrhněte se s námi do zlepšování životního prostředí, dotace vám pomohou spolufinancovat váš záměr a my pomůžeme se vším ostatním, od jejich vyřízení až po úspěšné schválení. V případě dotazů, jsme tu pro vás.
Tip pro vás:
Na projektovou dokumentaci existuje dotační výzva. Více se dozvíte ZDE.
Mohlo by vás zajímat...
Na co se mohou obce a města těšit v novém programovém období – 2. díl
Jaké dotace nás čekají v roce 2021-2027? Kdo bude oprávněným žadatelem a na co bude moci žádat?
Na co se mohou obce a města těšit v novém programovém období – 3. díl
Přinášíme 3. díl představení nového programového období Integrovaného regionálního operačního programu. Zjistěte veškeré důležité informace v našem článku.
Na co se mohou obce a města těšit v novém programovém období – 4. díl
I operační program životního prostředí pro roky 2021-2027 chystá další dotační programy. Podívejte se, na co se budou specifické cíle zaměřovat a kdo bude způsobilým žadatelem.
Na co se mohou obce a města těšit v novém programovém období – 6. díl
Akční plán směřuje především na podporu výzkumných kapacit, rozvoj udržitelné dopravy nebo zajištění kapacit mateřských a základních škol, ale i mnohého dalšího. Více o možné podpoře měst a obcí se dozvíte v našem článku.
ZAUJALA VÁS DOTACE?
Vyplňte formulář a my vám rádi pomůžeme.