Jak je to tedy s těmi lhůtami pro podání daňového přiznání?

3 minuty čtení

O GRANTEXU > Články a informace O daních > Jak je to tedy s těmi lhůtami pro podání daňového přiznání?

Na základě plošného rozhodnutí o prominutí daně a příslušenství daně z důvodu mimořádné události, které vydalo Ministerstvo financí ČR, se promíjí pokuta za opožděné podání a úrok z prodlení poplatníkům daně z příjmů, a to následovně:

  • poplatníkům, kteří podávají přiznání v základní lhůta (tj. do 1. dubna 2021), za předpokladu, že bude přiznání podáno nejpozději do 3. května 2021; a
  • poplatníkům, kteří podávají přiznání v prodlouženém termínu elektronicky (tj. do 3. května 2021), za předpokladu, že bude přiznání podáno nejpozději do 1. června 2021.

Stejně jako v loňském roce však nejde o prodloužení lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů, nýbrž pouze o prominutí příslušenství daně, tj. sankcí spojených s pozdním podáním. Oproti loňskému roku nedochází k prominutí sankcí u subjektů, kteří mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem či u subjektů, kteří zplnomocní pro podání daňového poradce. V takovém případě je lhůta pro podání stanovena na 1. července 2021. Více o letošních změnách ve stanovení lhůt pro podání daňového přiznání naleznete v našem nedávném článku Lhůta pro podání daňového přiznání po novele daňového řádu

Stále je také možné využít standardní možnost pro prodloužení lhůty, a to podat individuální žádost o prodloužení lhůty pro podaní daňového přiznání. Ta je pak vždy na posouzení správce daně.

K posunutí termínu by mělo také dojít v případě termínů pro podání přehledů na sociální a zdravotní pojištění a úhradu pojistného. V případě zdravotního pojištění by mělo dojít k podání přehledů za rok 2020 nejpozději do 2. srpna 2021. Dle informací Komory daňových poradců ČR by měl být obdobně posunut i termín pro podání přehledů na sociální pojištění. Pravděpodobně však k tomu bude přistoupeno formou prominutí sankcí stejně, jako tomu je u přiznání k dani z příjmů. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Autor:
Ing. Lucie Kořínková
Daňový poradce

Potřebujete pomoci s daněmi?
Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme. 

Mohlo by vás také zajímat...

Povinnost podat daňové přiznání elektronicky

Povinnost podat daňové přiznání elektronicky

Od 1. ledna 2023 budou mít všechny podnikající osoby povinně zřízenou datovou schránku automaticky, tedy aniž by o ni žádaly. Co to znamená pro OSVČ a podání daňového přiznání v roce 2023? O tom jsme psali v novém článku.

Otázky a odpovědi k DAC7

Otázky a odpovědi k DAC7

Shrnuli jsme pro vás otázky a odpovědi k nové oznamovací povinnosti provozovatelů digitálních platforem, která je účinná od 1. ledna 2023.

Daňové povinnosti v počátku roku 2023

Daňové povinnosti v počátku roku 2023

Připravili jsme pro vás přehled daňových povinností na počátku roku 2023. Článek se věnuje oblasti silniční daně, daně z nemovitých věcí, oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí a oznamovací povinnosti pro fyzické osoby.

Klienti Equa bank a změna registračních údajů

Klienti Equa bank a změna registračních údajů

Equa bank a Raiffeisenbank se spojily. Klientům zaniklé Equa bank může vzniknout povinnost změnit své registrační údaje evidované u správce daně.

Potřebujete pomoci s daněmi?

Vyplňte formulář a my vám rádi pomůžeme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky

  • Zajímají mě dotace soukromého sektoru
  • Zajímají mě dotace veřejného sektoru
  • Zajímá mě obojí