Až 150 mil. dotace na datová centra

4 minuty čtení

Koho se až 150 mil. dotace EU týká? Jaké jsou zásadní podmínky?

O podporu 1 až 150 mil. Kč se mohou ucházet podniky všech velikostí a to za předpokladu, že mají CZ NACE 62 (činnosti v oblasti informačních technologií).

 • Malá firma – až 45% dotace
 • Střední firma – až 35% dotace
 • Velká firma – až 25% dotace

Vaše firma nesmí mít nedoplatky vůči státním institucím. Jednou z podmínek je, abyste za sebou měli minimálně 2 uzavřená účetní období.

Stavba datového centra

Podmínky dotace EU od datového centra očekávají optimalizovanou spotřebu elektrické energie PUE <2. U moderních datových center se PUE obvykle pohybuje na hodnotě kolem 1,2 (průměr datových center Google za rok 2018 činil PUE 1,11). Pokud Váš podnikatelský záměr počítá s výstavbou nového datového centra, tak Vám dotace pomůže zafinancovat pořízení pozemků, budov, staveb, rekonstrukce staveb, nákup hardware, software, ostatních strojů a zařízení. Pokud jste firma do 249 zaměstnanců, dotace bude participovat i na nákladech za služby expertů.

Modernizace datového centra

I v tomto případě je vyžadována optimalizována spotřeba elektrické energie PUE <2. Pod modernizací se rozumí zlepšení účinnosti využití elektrické energie a tím snížení nákladů spojených s chlazením a výkonem při současném snížení ekologické zátěže.

Dotační koktejl, po kterém nebolí hlava

Datová centra vyprodukují ohromné množství odpadního tepla. Proto je pro Váš podnikatelský záměr možné zkombinovat hned 2 dotace najednou:

 1. vybudujete/zmodernizujete datové centrum (dotace na datová centra);
 2. nakoupíte technologie k využití odpadního tepla (dotace na úspory energie).

Datová centra jsou zároveň energetičtí otesánci. Průměrně se spotřeba elektřiny pohybuje v desítkách MWh za rok. Ale i s tím Vám pomůže dotace na úspory energie, díky které pořídíte solární panely coby obnovitelné zdroje energie. Fotovoltaické panely ovšem nemůžete pořídit samostatně, ale pouze v kombinaci například s technologií k využití odpadního tepla.

Do kdy můžete o dotace žádat?

Své žádosti o dotace na datová centra můžete posílat do 31. 5. 2019. Nenechte se zmást květnovým deadlinem. Pro případ, že chcete datové centrum vylepšit o solární panely či např. o technologie využívající odpadní teplo, můžete využít dotaci Úspory energie, kde se pro rok 2019 počítá hned se dvěma dotačními výzvami. V dotačním programu Úspory energie pak musíte k žádosti o dotaci předložit energetický posudek, který bude potvrzovat energetickou úsporu Vašeho záměru. Energetický posudek Vám musí připravit energetický auditor, proto je potřeba počítat s určitou časovou rezervou. Příprava energetického posudku zabere přibližně 30 dní.

Náročnost žádostí o dotace na datová centra a dotace na úspory energie?

 1. Nemáte ve své firmě pravidelně školeného člověka, který je speciálně vyčleněn na přípravu dotačních žádostí? V tom případě riskujete neúspěch, pokud si žádost o dotace podáte sami: parametry popisovaných dotací jsou příliš komplikované a chybovat je naopak příliš snadné.
 2. K žádosti o dotaci potřebujete energetický posudek.
 3. V dotacích máme téměř 100% úspěšnost. A co víc, spolupracujeme s ověřenými a spolehlivými energetickými auditory.

ZAUJALY VÁS DOTACE?

Vyplňte formulář a my se vám ozveme zpátky.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky

 • Zajímají mě dotace soukromého sektoru
 • Zajímají mě dotace veřejného sektoru
 • Zajímá mě obojí