Prominutí záloh na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ zcela na půl roku

O GRANTEXUČlánky a informace O daních > Prominutí záloh na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ zcela na půl roku

Stát všem OSVČ od března do srpna 2020 promine část pojistného za rok 2020.

Vláda rozhodla o tzv. šestiměsíčních prázdninách pro placení zdravotního a sociálního pojistného pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

To znamená:

  • OSVČ odvádějící zálohy na sociální a zdravotní pojištění v minimální částce, mají za období od března do srpna 2020 odpuštěnu jak povinnost hradit minimální zálohy, tak ve výsledku i minimální pojistné jako takové. Pokud pak při vyúčtování nepřesáhne minimální výši pojistného, tak ani nebudou muset nic následně zpětně doplácet.

  • OSVČ s vyššími než minimálními zálohami na zdravotní a sociální pojištění nemusí od března do srpna 2020 platit celé zálohy, nicméně v rámci následného ročního vyúčtování doplatí rozdíl mezi tím, co skutečně měly odvádět a minimálními zálohami.

I přestože jsou výše uvedené informace zveřejněny pouze na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí ve vztahu k důchodovému pojištění, tak u zdravotního pojištění by měl být návrh na úlevy postaven stejně.

Návrh byl dnes schválen senátory a nabýt účinnosti by měl ihned po podpisu prezidenta ČR. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Zajímá vás více informací nebo máte jiný problém? 

Napište nám nebo volejte 800 151 111

Mohlo by Vás také zajímat...

„Daňová karanténa“ aneb sada opatření na zmírnění následků aktuální koronavirové krize

„Daňová karanténa“ aneb sada opatření na zmírnění následků aktuální koronavirové krize

Vláda schválila mimořádná opatření reagující na aktuální situaci kolem koronaviru. Jaké změny díky liberačnímu daňovému balíčku můžeme čekat? Čtěte v našem článku.

Potřebujete poradit s daněmi?

Vyplňte formulář a my vám rádi pomůžeme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky