Kadaň bojuje se suchem

O GRANTEXU > Články a informace > O dotacích > Kadaň bojuje se suchem

V boji se suchem existují 3 přístupy. První, pasivní přístup předpokládá, že si příroda poradí sama. Druhý přístup využívá moc k vydávání restriktivních opatření. Statutární orgány přenesou odpovědnost na své občany. Třetí přístup aktivně hledá nová řešení a cesty, jak přírodě i lidem pomoci. A přesně takový přístup volí již několik let město Kadaň.


Podnebí se otepluje a dlouhodobě se potýkáme s vlnami veder, které sužují od jara do podzim celou naši zemi. Deštové srážky se rychle odpaří, nebo je vyprahlá země není schopná pojmout, a hrozí lokální povodně. 

Příroda ve městech

Ve městech bývá situace ještě horší. Vedro sálá z betonové zástavby, teploty stoupají vysoko přes třicet stupňů celsia. Řada projektů se snaží „zazelenit“ města. Udržet zeleň stojí mnoho litrů, někde už nedostatkové vody.

Sečení

Loňský rok přinesl novinku v oblasti sečení trávníků nejen v Kadani. Dřívější sečení doslova až na drn bylo zrušeno. V některých místech městské služby nesekají a nechávají vysázet luční kvítí.

V Kadani městské technické služby udržují trávníky zhruba v deseticentimetrové výšce. Vyšší trávníky a výsadba lučních rostlin pomáhají zvýšit rozmanitost druhů rostlin a tím i brouků, motýlů a dalšího hmyzu, ale také přispívají k udržení vlhké půdy.

Záchrana stromů

Výsadba stromů měla přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě, k vybudování stinných prostranství. Kvůli vlně veder však většina stromků usychala. Město investovalo do stovky vodních vaků, s jejichž pomocí zachránili naprostou většinu mladých ohrožených stromů. Vaky, do nichž se vejde až 60 litrů vody dodaly kořenům potřebnou vláhu a zachránily 99 % dvou až tříletých stromů.

Udržitelné koupaliště

Městská koupaliště spotřebují obrovské množství pitné vody, a další je potřeba na údržbu zeleně. Kadaňské koupaliště už 2 roky hospodaří s vodou důmyslněji. Pod koupalištěm bývaly bažiny a je tam dostatek spodní vody. Společnost Tepelné hospodářství, která koupaliště spravuje, spodní vodu odčerpává a kropí s ní trávníky na koupališti. „Za den takto zdarma získáváme 35 kubíků vody,“ komentoval pro Chomutovský deník jednatel Tepelného hospodářství Dušan Kučera.

Vzděláním pro lepší budoucnost

Toto heslo si v Kadani vzali za své. Vedení města využilo dotace ministerstva životního prostředí a buduje retenční nádrže přímo vedle školy. Vodu svedenou ze střechy školy využijí na zalévání travnatého hřiště a zahrady.

S vodou to zřejmě bude čím dál horší. Jedna nádrž je jako jedna vyhraná bitva. K tomu, aby dešťová voda nekončila v řece nebo se nevypařovala, je zapotřebí víc.

Nádrže na dešťovou vodu

Ušetří přes polovinu spotřeby vody. Akumulační nádrž instalovaná pod zemí slouží jako sběrná nádoba, do níž stéká dešťová voda ze střechy i zpevněných ploch. Využijete ji všude tam, kde není třeba pitná voda.

Podpora občanů

Jak jsme již zmínili výše, jedna nádrž nestačí. Vedení Kadaně se rozhodlo podpořit obyvatele, aby lépe hospodařili s dešťovou vodou. Město tedy připravilo dotační titul, díky kterému žadatelé získají až 10 tisíc korun na nadzemní nádrž a až 50 tisíc na podzemní. Výše podpory současně dosahuje maximálně poloviny nákladů.

Šetrné hospodaření s vodou je důležité pro zachování biodiverzity a předcházení problémům s nedostatkem vody. Všichni chceme zachovat přírodu i pro další generace. Pro řadu občanů je ale složité požádat o dotaci z ministerstva. I proto se město Kadaň snaží o maximální podporu.

Uvažujete, jak chránit přírodu ve vašem městě či obci? Bojíte se nedostatku vody? Chcete také chránit přírodu, a udržitelně hospodařit s vodou ve vašem městě či obci? Pomůžeme Vám s přípravou dotačního projektu a doporučíme vhodné projektanty.

Potřebujete pomoci s dotací?

Napište nám a my se vám ozveme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky