Řekněte 3 x ano své budoucí fotovoltaice

5 minut čtení

O GRANTEXU > Články a informace > O dotacích > Řekněte 3 x ano své budoucí fotovoltaice

Tesla, Křižík i Bell by žasli, že vyrábíte elektřinu sami

Ptáte se jak? Nezáleží na vašem oboru podnikání. Rozhodující není ani účel budovy, na kterou fotovoltaiku umístíte. Hlavní je, aby to bylo technicky proveditelné – aby konstrukce střechy byla vyhovující z hlediska únosnosti i vhodné orientace. V rámci chystaných programů navíc můžete získat dotaci na fotovoltaickou elektrárnu (FVE) umístěnou na zem.

A teď k otázkám, na které znáte odpověď.

Rádi byste ušetřili na fakturách za elektřinu?

Pro stálý rozvoj podnikání jsou nejdůležitější finance. Člověk tak musí být neustále na pozoru, za co, kde a komu platí. Zejména rostoucí ceny energií v posledních letech a další avizované zdražování jednoznačně nahrávají myšlence, že by stálo za to to vymyslet jinak.

Chcete být soběstačnější a tím přispět životnímu prostředí?

Díky fotovoltaice nemusíte být plně závislí na dodávkách elektřiny ze sítě, protože si ji vyrábíte sami. Jak je známo, FVE panely vyrábí energii přeměnou slunečního záření, a tak se západem slunce přestávají fungovat. Je však možné jako součást systému pořídit rovněž i akumulaci, díky které budete přes den vyráběnou energii ukládat a následně ji spotřebovávat i v době, kdy FVE nevyrábí. Zejména v provozech, které mají kolísavou spotřebu el. energie (např. díky vysokým krátkodobým odběrům), je akumulace optimálním řešením, jak maximálně zužitkovat energii získanou z FVE. Díky průběžně ukládané energii navíc může akumulace sloužit jako účinný záložní zdroj energie v případě výpadku distribuční sítě. 

Hledáte něco, na co se budete moci dlouhodobě spolehnout?

Většina solidních výrobců FVE panelů garantuje životnost z pohledu slibované účinnosti desítky let. I poté však panely běžně pracují na zhruba 80 %, rozhodně vám tedy budou vyrábět energii i nadále. Poruchovost je v dnešní době díky ustavičnému vývoji již téměř nulová. Po nainstalování panelů se jim prakticky nemusíte věnovat, stačí provádět servisní prohlídky. Ve většině výrobních provozů se investice do solárních panelů vrátí průměrně od 5 do 10 let.

Pár čísel, abychom si ukázali, jak to může fungovat

Podívejte se na příklad úspory podniku, kterému jsme již pomohli získat dotaci. Jedná se o firmu spadající velikostí do malého podniku (do 50 zaměstnanců). Průměrná roční spotřeba elektrické energie této firmy je 140000 kWh/rok, přičemž 1 kWh přitom nakupuje za 2,44 Kč. Po vstupní analýze s naším energetickým auditorem byl navržen instalovaný výkon 60 kWp, předpokládaná meziroční výroba tak vychází na 61 805 kWh. Takováto elektrárna pak spoří 135 725 Kč ročně.

Investice a dotace

  • Investice do  FVE 1 674 000 Kč
  • Investice do akumulace energie 1 820 000 Kč
  • investice celkem 3 494 000 Kč z toho do dotace celkem 2 401 600 Kč
  • Investice firmy z vlastních zdrojů 1 092 400 Kč
  • Reálná výše dotace byla 68,73 %, návratnost vlastní investice 7,9 let

Projekt byl realizován v rámci výzvy v OP PIK, kde bylo možné čerpat dotaci přesahující 50 %. V nově vypisovaných programech bude výše dotace určována jednotkou dotací na 1 instalovaný kWp. Více informací v článku zde.

3x HURÁ: Získejte finanční podporu od státu

V tuto chvíli již běží příjem žádostí v prvních výzvách. Nevěšte hlavu, pokud svou žádost o dotaci zatím nechystáte. Již na konci září bude vyhlášena další dotační výzva a další budou následovat v příštím roce. Můžete se tedy zvesela pustit do přípravy projektu. S přípravou žádostí o dotaci na FVE máme bohaté zkušenosti. Kromě kompletního vyřízení žádosti o dotaci vám dokážeme pomoci i s technickým nastavením projektu.

Neváhejte se tedy obrátit na naše odborné konzultanty, kteří vám pomohou projekt nastartovat!

S námi se dotace vyplatí.

Přihlaste se na náš online seminář:

ONLINE SEMINÁŘ: FVE pro firmy - praktické rady z realizace projektů i dotačních žádostí

ONLINE SEMINÁŘ: FVE pro firmy - praktické rady z realizace projektů i dotačních žádostí

Zveme vás na bezplatný online seminář, kde se dozvíte se, jak zvýšit energetickou soběstačnost vašeho podniku.

Mohlo by vás také zajímat:

Miliardové dotace pro firmy na fotovoltaiky. Jak se v nich vyznat?

Miliardové dotace pro firmy na fotovoltaiky. Jak se v nich vyznat?

České firmy si v následujících letech rozdělí desítky miliard Kč, které míří na podporu výroby zelené energie. Tyto prostředky budou rozdělovány prostřednictvím několika různých dotačních programů – Modernizační fond, OP TAK, Národní plán obnovy. Jak se v těchto programech vyznat a vybrat ten správný pro svůj projekt? Poradíme vám.

Jak na fotovoltaiku s dotací

Jak na fotovoltaiku s dotací

Pro koho je určená nová dotační výzva až s 80% dotací? V čem je jiná oproti těm předchozím? Jak poznáte, jestli na dotaci dosáhnete a jak připravit kvalitní žádost? To vše a mnohem více se dozvíte v novém článku.

Určení velikosti podniku, jak při něm neudělat chybu

Určení velikosti podniku, jak při něm neudělat chybu

Co je třeba dodržet a doložit při určení velikosti podniku, se dozvíte v našem článku.

Související dotační programy:

Fotovoltaické elektrárny do 1 MWp - Podpora obnovitelných zdrojů energie RES+

Až 50% dotace na instalaci nových obnovitelných zdrojů energie a prvků aktivního energetického hospodářství, jako jsou fotovoltaické panely.

Fotovoltaické elektrárny nad 1 MWp - Podpora obnovitelných zdrojů energie RES+

Až 50% dotace na fotovoltaické panely pro držitele licence v energetickém odvětví.

NPO – střešní FVE do 1 MWp

Až 50% dotace na transformaci průmyslu a přechod na čistší zdroje energie pomocí FVE (střešní do 1 MWp) včetně akumulace. Podpora je určena malým, středním i velkým podnikům na celém území České republiky.

ZAUJALY VÁS DOTACE?

Vyplňte formulář a my vám rádi pomůžeme.

Napište nám nebo
volejte zdarma 800 151 111

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky