Prodloužení doby pro vracení odpočtu DPH

3 minuty čtení

O GRANTEXUČlánky a informace O daních > Prodloužení doby pro vracení odpočtu DPH

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila projednávanou novelu daňového řádu, která aktuálně míří do senátu. Novela zákona zahrnuje mnoho změn, jedná se o jednu z nejvýznamnějších novelizací za posledních dvacet let.

Níže proto shrnujeme alespoň ty nejzásadnější.

Prodloužení lhůty pro vrácení nadměrného odpočtu DPH
Lhůta se z původních 30 dnů nově prodlouží na 45 dní. Dle důvodové zprávy lze jedině takto docílit lepší provázanosti vyhledávácí činnosti a kontrolních postupů.

Zrušení pětidenní toleranční doby pro podání daňového přiznání a placení daně
Důvodem má být údajné zneužívání těchto tolerančních dob k záměrnému odkládání daňových povinností. Jako kompenzace byla však zvýšena minimální hranice pro předepsání pokuty při pozdním podání ze stávajících 200 Kč na 500 Kč. Jinými slovy pokuty za pozdní podání nepřevyšující částku 500 Kč se nově vůbec nepředepíší.

Snížení úroků z prodlení
Naopak pozitivní změnou je snížení sazby úroků z prodlení z dosavadních 14 % p.a. (+ repo sazba) na 8 % p.a. (+ repo sazba). Tato sazba navíc bude platit oboustranně, tzn. jak pro úroky hrazené daňovým subjektem správci daně, tak i naopak pro úroky hrazené správcem daně daňovému subjektu.

Záloha na daňový odpočet
Nadměrný odpočet u daně z přidané hodnoty, který správce daně nehodlá prověřovat v rámci daňové kontroly (případně postupu k odstranění pochybností), bude moci být vyplacen daňovému subjektu, a to ve formě zálohy na daňový odpočet.

Možnost přechodu z probíhajícího postupu pro odstranění pochybností do daňové kontroly
Mimo dosud uvedené by měl správce daně nově moci kdykoli přejít z probíhajícího postupu k odstranění pochybností do daňové kontroly. Dle současné úpravy je tento přechod možný pouze v případě delšího prokazování. Zároveň bude možné v průběhu daňové kontroly rozšířit nebo zúžit rozsah daňové kontroly.

Zajímá vás více informací či máte jiný problém? 

Napište nám pomocí formuláře ZDE nebo volejte 800 151 111, rádi vám pomůžeme.

Mohlo by Vás také zajímat...

(Ne)přehledné sazby DPH u piva od 1. května 2020

(Ne)přehledné sazby DPH u piva od 1. května 2020

V médiích a na sociálních sítích se objevilo několik článků a tabulek, které upozorňují na nepřehledné zdanění piva různými sazbami DPH. Dle vyjádření Ministerstva financí jsou skutečnosti daleko jednodušší, odborníci se však shodují, že znění zákona o DPH tak jednoznačné není.

Novela EET a s ním spojené snížení sazeb DPH

Novela EET a s ním spojené snížení sazeb DPH

Novela zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb (dále jen „EET“) nabyla účinnosti z části k 1. listopadu 2019, zbývající část pak nabývá účinnosti k 1. květnu 2020. Jaké změny přináší?

Jaké daňové povinnosti na vás mohou číhat s koncem ledna?

Jaké daňové povinnosti na vás mohou číhat s koncem ledna?

Již v pátek 31. ledna 2020 je poslední den pro splnění povinnosti podání daňových přiznání k dani z nemovitých věcí a k dani silniční.

Potřebujete poradit s daněmi?

Vyplňte formulář a my vám rádi pomůžeme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky

  • Zajímají mě dotace soukromého sektoru
  • Zajímají mě dotace veřejného sektoru
  • Zajímá mě obojí