Nový stavební zákon slibuje zrychlení a zjednodušení

4 minuty čtení

O GRANTEXU > Články a informace > O dotacích > Nový stavební zákon slibuje zrychlení a zjednodušení

Legislativní rada vlády má na programu červnového jednání zařazen návrh nového stavebního zákona. Platit by měl od jara roku 2021 a postupně nabíhat v účinnost do poloviny roku 2023. Podle slov premiéra Andreje Babiše a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, jejíž úřad za přípravu zákona odpovídá, má nový stavební zákon přinést zejména zjednodušení a zrychlení povolování staveb.


Povolení stavby je jednou z nezbytných povinných příloh, které musejí žadatelé o dotaci v různých fázích procesu žádání o dotaci předkládat. Proto nás zajímalo, v čem tyto změny budou spočívat, a co lze reálně od nového zákona očekávat.

Průtahy s povolováním staveb často patří mezi příčiny, kvůli kterým musí příjemci od dotace odstoupit, neboť jim právě z důvodu nepředložení povolení dotace není přiznána.

Hlavní důvody průtahů:

  • přebujelá administrativa;

  • problémy s dodržováním lhůt ze strany státu;

  • roztříštěnost předpisů;
  • velké množství typů stavebních řízení a povolovacích procesů.

Základním principem je zrychlení díky sjednocování

Nový zákon v tomto směru slibuje výrazné zjednodušení.

V první řadě by mělo dojít k jeho kompletní digitalizaci, což přinese značné časové úspory jak na straně žadatele o povolení, tak na straně dotčených orgánů. Hlavní přínos pro zjednodušení a zrychlení celého procesu by však mělo být zavedení pouze jednoho správního řízení vedeného pod hlavičkou jednoho stavebního úřadu – u běžných staveb by tak teoreticky výsledkem celého řízení mělo být jedno razítko.

Výjimku by v tomto směru měli tvořit pouze památkáři (u kulturních a národních památek a památkových rezervací) a dále Agentura ochrany přírody, a to v rámci staveb ve zvláště chráněných územích.

Není všechno zlato, co se třpytí

Výsledný návrh stavebního zákona putující do legislativní rady vlády však kritizují zejména zástupci některých komor a svazů. Shodují se na skutečnosti, že výsledný návrh nového stavebního zákona se po zapracování připomínek výrazně liší od původního návrhu předkládaného na konci roku 2019. Namísto slibovaného zjednodušení se v některých ohledech situace ve stavebnictví ještě více zkomplikuje. Návrh obsahuje řadu výjimek, kdy k avizované integraci agend nedojde a jednotlivé kompetence zůstanou nadále roztříštěné. Navrhují proto návrat k původní podobě návrhu zákona a zapracování jen některých připomínek.

I malé zlepšení se počítá

V každém případě oceňujeme snahu našich zákonodárců rozhýbat zkostnatělost povolovacích procesů stavebních řízení v ČR. Podle květnového průzkumu mezi veřejností realizovaného agenturou Ipsos na základě zadání od MMR totiž z celkových 1100 dotazovaných respondentů 87 % uvedlo, že stavby v Česku se povolují příliš pomalu. Držme si proto palce! Snad nám konec června kromě letních prázdnin a dovolených přinese i dobré zprávy ohledně dalšího postupu k nového návrhu stavebního zákona.

Potřebujete pomoci s dotací?

Napište nám a my se vám ozveme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky

  • Zajímají mě dotace soukromého sektoru
  • Zajímají mě dotace veřejného sektoru
  • Zajímá mě obojí