Novela zákona o DPH k 1. 9. 2020

4 minuty čtení

O GRANTEXUČlánky a informace O daních > Novela zákona o DPH k 1. 9. 2020

Na začátku ledna jsme vás informovali o nových pravidlech pro přeshraniční operace se zbožím z pohledu DPH, a to na úrovni celé Evropské Unie. Z důvodu průtahů v legislativním procesu se k 1. 1. 2020 nepodařilo provést odpovídající novelu zákona o DPH, a tak bylo podle nové úpravy možno postupovat pouze dobrovolně, a to na základě přímého účinku evropské směrnice o DPH. Nyní však již byla předmětná novela zákona o DPH finálně přijata a od 1. září 2020 vstupuje v účinnost. Postup podle nových pravidel již nyní tedy bude povinný.

Novela zákona o DPH se konkrétně týká následujících změn:

Obchodování prostřednictvím konsignačních skladů (režim call-off-stock)

Nově bude zdanění vázáno na převod práva nakládat se zbožím jako vlastník. Odběratel tudíž nebude muset takzvaně samovyměřovat DPH z celé dodávky najednou, jako tomu bylo doposud (resp. do konce roku 2019), ale pouze na základě jednotlivých vyskladnění.

Přiřazení přepravy v rámci řetězových obchodů se zbožím

Nově jsou také stanovena pravidla pro přiřazení přepravy v rámci řetězových obchodů v situaci, kdy přepravu zařizuje prostřední osoba. V takové situaci je přeprava alokována k první dodávce. V případě, že je prostřední osoba registrována ve státě dodavatele, pak by byla přeprava přiřazena k druhé dodávce a první dodávka považována za lokální dodání. Výše uvedené má dopady jak pro aplikaci osvobození od daně, tak i pro případnou povinnost osob zúčastněných na řetězovém obchodu se registrovat v jiných zemích.

Formální podmínky pro osvobození při dodání zboží do jiného členského státu EU

V případě, že dodavatel nemá k dispozici DIČ odběratele, je nutné dodávku zboží zatížit českou DPH. Další hmotně-právní podmínkou pro osvobození od české DPH v případě dodání zboží do jiného členského státu je vykázání dodávky zboží v souhrnném hlášení.

Prokazování přepravy zboží do jiného členského státu EU

Novela zákona také přesně stanovuje kombinaci důkazních prostředků, jejichž předložením může prodávající prokázat, že zboží bylo skutečně přepraveno do jiného členského státu, coby podmínky pro uplatnění osvobození od tuzemské DPH.

Rádi vám pomůžeme zhodnotit dopady novely právě na vaše podnikání. Neváhejte nás v případě zájmu kontaktovat.

Autor:
Ing. Lucie Kořínková
Daňový poradce

Potřebujete poradit s daněmi?

Vyplňte formulář a my vám rádi pomůžeme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky