Nově stanovené finanční limity pro zadávání veřejných zakázek v roce 2022

3 minuty čtení

O GRANTEXU > Články a informace > O právu > Nově stanovené finanční limity pro zadávání veřejných zakázek v roce 2022

Rok se s rokem sešel a zadavatelé si opět musí zvykat na změnu ve výši finančních limitů rozhodných pro zadávání veřejných zakázek dle zákona č. 134/2016 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“). Finanční limity vycházejí z evropských právních předpisů. Transpozice finančních limitů do národní úpravy se realizuje prostřednictvím nařízení vlády č. 172/2016 Sb. o stanovení finančních limitů a částek pro účely zákona o zadávání veřejných zakázek (dále jen „nařízení vlády“)

Podle výše finančních limitů rozlišujeme veřejné zakázky nadlimitní a podlimitní, přičemž o nadlimitní veřejnou zakázku jedná v případě, kdy předpokládaná hodnota veřejné zakázky stanovená zadavatelem je rovna nebo přesahuje finanční limit uvedený v nařízení a podlimitní veřejnou zakázkou je veřejná zakázka, jejíž předpokládaná hodnota nedosahuje limitu stanoveného pro nadlimitní veřejnou zakázku a současně přesahuje zákonem stanovenou hodnotu pro veřejnou zakázku malého rozsahu. 

Finanční limit pro nadlimitní veřejnou zakázku se liší podle druhu veřejné zakázky (dodávky, služby, stavební práce), podle charakteru zadavatele (§ 4 ZZVZ) a dále podle toho, zda se jedná o „klasickou veřejnou zakázku“, sektorovou veřejnou zakázku nebo veřejnou zakázku v oblasti obrany nebo bezpečnosti.

V letošním roce se finanční limity oproti předchozímu roku zvyšují.

Pro přehlednost uvádíme níže aktuální výši finančních limitů u veřejných zadavatelů, tj. finančních limitů s účinností od 1. 1. 2022 v porovnání s finančními limity stanovenými pro loňský rok:

Autor: Mgr. Petra Burešová, DiS.

Věříme, že pro vás byly tyto informace užitečné. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.

MŮŽEME VÁM POMOCI?

Vyplňte formulář a my se vám ozveme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky