Národní plán obnovy schválen - ČR může získat téměř 200 miliard korun

4 minuty čtení

O GRANTEXU > Články a informace > O dotacích > Národní plán obnovy schválen - ČR může získat téměř 200 miliard korun

Jistě jste již z médií zaznamenali, že byl Národní plán obnovy (NPO) po příjezdu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyen do ČR ratifikován. NPO je významný dokument, na základě kterého ČR získá téměř 191 mld. Kč bez DPH na restart a modernizaci ekonomiky. Peníze poputují například do digitální transformace podniků, transformace průmyslu, čistších zdrojů energie či cirkulární ekonomiky a recyklace. Jedná se o zcela nový program, tedy se naskytla neopakovatelná šance pro české firmy.

Pojďme si přiblížit 3 nejzajímavější oblasti:

Cílem je urychlení přechodu na oběhové hospodářství, prevence vzniku odpadů, navýšení recyklační infrastruktury a zvýšení obsahu recyklovaných materiálů ve výrobcích stejně jako na omezení plýtvání druhotnými surovinami.

Pro oblast cirkulárních řešení ve firmách vláda uvolní 1 miliardu korun, stejnou částku chce investovat do úspory vody v průmyslu. Na budování recyklační infrastruktury investuje stát 1,6 miliard korun. Celkem 800 milionů korun v dotacích pak spadá do oblasti budování odpadové-energetické infrastruktury pro nakládání s vybranými druhy odpadů. 

Cílem je rozvoj fotovoltaických zdrojů a dalších náhrad fosilních zdrojů energie, snížit emisní zatížení a modernizovat rozvody tepelné energie.

Na výstavbu nových fotovoltaických zdrojů je přidělen rozpočet 5 miliard korun. V oblasti modernizace distribuce tepla v rámci soustav zásobování teplem pak celková dotace činí téměř 1,7 miliard.

Tento pilíř podpoří digitalizaci v českých firmách a využití moderních technologií odhalují v podnikání velký potenciál.

Do programu digitální transformace a zvýšení odolnosti firem včetně kybernetické bezpečnosti se mohou přihlásit výrobní i nevýrobní společnosti. V této oblasti budou rozděleny dotace ve výši bezmála 4,7 miliard korun. Na propojení hubů v síti Evropských digitálních inovačních hubů se investuje částka 200 milionů, na vznik testovacích a experimentálních zařízení pak 130 milionů a pro založení Platformy pro digitalizaci průmyslu 9 milionů korun.

NPO tak představuje velkou příležitost pro všechny, kteří chtějí oživit či rozvinout své podnikání. Začněte s přípravou svého projektu již nyní.

ZAUJALY VÁS DOTACE Z NPO?

Vyplňte formulář a my vám rádi pomůžeme.

Napište nám nebo
volejte zdarma 800 151 111

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky

  • Zajímají mě dotace soukromého sektoru
  • Zajímají mě dotace veřejného sektoru
  • Zajímá mě obojí