Miroslav Křížek: Největší překážky v růstu a konkurenceschopnosti malých a středních firem? FINANCOVÁNÍ A BYROKRACIE

Nejen v české ekonomice jsou právě malé a střední podniky zastoupeny v drtivé většině oproti podnikům velkým. Právě v tomto segmentu je nejúrodnější půda pro inovace, firmy nejsou rigidní, jsou dynamické a dravé. Řízení malých a středních podniků s sebou ale nese četné limitace. Jednou z nich je slabá kapitálová vybavenost a komplikace, které způsobuje přemíra byrokracie. 

To, že jsou malé a střední podniky inovační líhní s velkým potenciálem, si uvědomují i na vyšších místech (rozuměj v EU). Právě Evropská Unie pomáhá firmám ve fázi rozvoje řešit financování prostřednictvím dotačních titulů.  Co už ale EU neřeší (a ani vyřešit nemůže), je problém, jak se s dotacemi vypořádat ve vztahu k lokální legislativě a vnitřnímu fungování firem: zasahují do účetnictví, daní i pojistných smluv. Právě malé a střední podniky se často potýkají s komplikovanou administrativou, na jejíž objem nejsou personálně ani odborně připraveny. A v tom je zakopaný pes: dotace se tak snadno může stát pro firmu danajským darem. 

Byrokracie, metla podnikatelů

Byrokracie je problémem, se kterým se potýká každý majitel firmy, a nejen ve vztahu k dotacím. Neexistuje jasný check list, který byste si mohli jako majitel, CEE či CFO firmy odškrtat a říct si: teď mám všechno pod kontrolou a můžu klidně spát, věnovat se rodině nebo rozvoji podnikání.  Podnikání je úzce spjato s legislativou. Ta není statická, prochází mnohými změnami, na které především malé a střední podniky často zkrátka nestíhají reagovat. A není se čemu divit. Na rozdíl od velkých firem nemají v řadách zaměstnanců armádu právníků, účetních a daňařů.

Majitelé firem se nerodí posedlí kontrolou. Při tom, co všechno podnikání a vedení firmy obnáší, však i ten nejorganizovanější a nejodolnější jedinec často v každodenní operativě ztratí nadhled. Mnohokrát jsem byl svědkem toho, že majitel firmy ve fázi růstu nedelegoval své úkoly, neměl prostor k nadhledu, utřídění myšlenek a priorit, a paradoxně, i když do řízení firmy dal tělo i duši, firmě se nedařilo. V čem je problém? Když ztratíte nadhled, ztratíte kontrolu a děláte unáhlená, nestrategická rozhodnutí.

Recept na prosperitu: buď připraven a zachovej si nadhled

Pro rozvoj a prosperitu firmy jsou tak klíčové dvě věci:

  1. Mít v pořádku všechny byrokratické náležitosti od daní přes účetnictví a mzdy až po pojištění firmy, tak aby byla firma v těchto zásadních bodech stabilní a byla připravena reagovat na změny a pro firmu hospodářsky i administrativně netypické situace (jako například již zmíněné získání dotace).
     

  2. Mít spolehlivého partnera, na kterého může majitel či CFO firmy výše uvedenou agendu delegovat. A to tak, aby mohl mít absolutní jistotu, že vše probíhá, jak má, v souladu se zákonem a v reakci na legislativními změny a další aktuality. Vedení firmy se tak rozvážou ruce a bude mít prostor k soustředění na věci, které má ve své kompetenci řešit: řízení a strategické vedení firmy.

V roce 2012 jsem spoluzaložil firmu GRANTEX, která zpočátku pomáhala klientům skrze dotační tituly z EU nebo doporučením investora stabilizovat finanční situaci firmy a dát jí kapitálovou injekci k dalšímu rozvoji.

Za sedm let existence jsme klientům pomohli s projekty za více než 20 miliard Kč. V rozvoji jsme pomohli 1200 firmám, s mnoha z nich dlouhodobě spolupracujeme. V průběhu let jsme identifikovali potřebu klientů zajistit i další služby spojené především s projektovým řízením, administrativou a pojištěním, daněmi, právními službami a účetnictvím. Po sedmi letech jsme změnili vizuál i skladbu služeb, které nabízíme.

Jsem patriot a ze srdce fandím českému podnikání. Právě to mě vedlo k oficiálnímu rozšíření společnosti GRANTEX o pět divizí, které pod jednou střechou sejmou z beder malých a středních podniků každodenní starosti o finanční chod firmy. Našim klientům jsme konkurenční výhodou a zároveň partnerem, o kterého se mohou opřít. Delegují totiž svoje starosti a povinnosti na nás a mohou se tak naplno věnovat tomu, co je baví a živí – strategickému rozvoji svého podnikání. 

Chcete prodiskutovat, s čím bychom vám a vaší firmě mohli pomoci? 

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky