Jak na úspory energie v podniku

8 minut čtení

O GRANTEXU > Články a informace O dotacích > Jak na úspory energie v podniku

Jste malý či střední podnik a řešíte úspory, kde můžete? Víte, jak ušetřit na energiích dlouhodobě?

Načerpejte inspiraci, díky našemu článku totiž zjistíte, jak získal dotaci na úspory energie Pivovar Nová Paka a co mu tento projekt přinesl dále. 

S čím dál větší výrobou přichází i myšlenka na úsporu energie, protože takový pivovar běží od rána do večera, ne-li do noci, nonstop. Získání dotační podpory je v tomto čase nasnadě více než kdy dříve. Vzhledem k podmínkám dalších opatření, není jasné, kdy se pohostinství bude moci zase na plno rozjet. Co tuto nepříjemnou pauzu využít pro zlepšení něčeho, co vám následně může pomoci chytit druhý dech?

Pivovar Nová Paka je úspěšným žadatelem o podporu, pojďte se podívat na jejich příkladu, jak by mohla dotace pomoci i vám.

Pivovar Nová Paka

Je samostatným, nezávislým pivovarem a velikostně se řadí mezi menší průmyslové pivovary s výrobou do 50 000 hl piva ročně. Disponuje vlastní humnovou sladovnou, jež vyrábí slad pouze pro vlastní potřebu. Pivo se tu vyrábí tradičním způsobem spodně kvašených piv, tzv. ležáků s charakteristickou plnou chlebnatou chutí, přiměřenou přírodní nasyceností, zlatavou barvou, bohatou, typicky hutnou pěnou, hořkostí a řízem. Díky nepřetržité tradici výroby piva a citlivým rekonstrukcím, stavebním úpravám v duchu původní architektury, je možné vidět pivovar tak, jak byl v roce 1872 postaven a v rámci exkurze si prohlédnout, jak je pivo vařeno v původních prostorách i dnes. Důkazem jsou mnohá ocenění, která novopacký pivovar již získal.

Historie pivovaru

Výrobna a sídlo Pivovaru Nová Paka pochází z 19. století. Přestože provozovna pivovaru procházela postupnými rekonstrukcemi, v zásadě se nezměnila technologie výroby, na což je i pivovar právem hrdý. Pivo se vaří, fermentuje na spilce a pozvolna dokvašuje v ležáckých tancích. Vytápění v parních kotlích na tuhé palivo, v tomto případě na hnědé uhlí je neekologické, v důsledku neefektivní a neekonomické. Je zapotřebí neustále hledat možnosti, jak snižovat výrobní vstupy a zvyšovat efektivitu procesů.


Kdo šetří, má za tři

Předmětem projektu jsou opatření v rámci areálu pivovaru, která povedou ke snížení energetické náročnosti výroby společnosti. Na základě doporučení zpracovatele energetického posudku přistoupí žadatel v rámci projektu k realizaci třech opatření:

 • Výměna technologie – kompresoru s výměníkem ZZT
 • Výměna zdroje tepla
 • Změny v systému výroby a regulace tepelné soustavy

Všechna opatření jsou v souladu s podporovanými aktivitami programu podpory Úspory energie. V rámci předkládané žádosti o dotaci došlo tedy k výměně parních kotlů na hnědé uhlí za vyvíječ páry a na novou otopnou soustavu byl instalován systém měření a regulace. Došlo i k výměně kompresoru, kdy stávající byl nahrazen dvojicí nových kompresorů s frekvenčními měniči. Pro účely instalace zdrojů tepla bylo potřeba vybudovat v areálu pivovaru také nové rozvody pro plyn a plynové přípojky. Přínosem projektu je úspora energie a snížení emisí CO2.

Čísla: o ta jde až v první řadě

Úspora díky realizaci opatření dosahuje téměř 600 tis. Kč ročně jen na nákladech na energii. Také snížení emisí CO2 o 1 304 tun ročně je přínos, který žadatele řadí mezi firmy, kterým záleží na zlepšování životního prostředí. Náš klient spadá mezi střední podniky, proto získal 40% dotaci. Co při schvalování dotace hrálo svou roli, byl fakt, že nové technologie mají i prokazatelně nižší negativní dopady na životní prostředí: menší spotřeba elektřiny = nižší emise CO2, které vznikají při výrobě elektřiny. Tuto skutečnost ovšem musí potvrdit povinný energetický posudek (mimochodem, spolupracujeme s ověřenými energetickými auditory).

Pro lepší budoucnost

Kromě ekonomických přínosů má realizace projektu pro žadatele také přínos v podobě zlepšení pracovních podmínek. Možnost regulovat otopnou soustavu znamená vytvoření pracovního prostředí, které bude mít pozitivní dopad na jejich zdraví ale i výkon. Snížení hlučnosti díky výměně kompresoru také zlepší pracovní podmínky. Je tedy patrné, že realizace projektu bude mít značně pozitivní dopad na životní prostředí. Samotná výměna kotlů nebude produkovat nebezpečný odpad. Stávající technologie, kterou bude žadatel nahrazovat, bude ekologicky zlikvidována, stavební úpravy nebudou mít žádný vliv na životní prostředí, dojde pouze k minimální produkci stavebního odpadu, který bude taktéž zlikvidován adekvátním způsobem. Realizací projektu nedojde ani ke zvýšené prašnosti pracovního prostředí a stejně tak nedoje ani ke zvýšení hluku v místě realizace projektu. Realizace opatření tak nebude mít dopad na zdraví lidí.

3 KROKY, jak se stát úspěšným žadatelem v programu Úspory energie

 KROK 1: Je váš podnik oprávněným žadatelem?

 • Máte za sebou 2 účetní období?
 • Máte dostatečné finanční zdraví?
 • Máte odpovídající ekonomickou činnost CZ–NACE?

 KROK 2: Splňuje váš projekt kritéria dotace?

 • Splňuje projekt podmínku minimální výše dotace 500 tis. Kč?
 • Splňuje váš projekt prokazatelně nižší energetickou náročnost než u stávajícího řešení?
 • Dojde k prokazatelně nižším emisím CO2?
 • Jsou přístroje, na které chcete dotaci, nové? Není podporován nákup z druhé ruky.

KROK 3: Jak zvýším svou šanci na úspěch?

To, jestli získáte dotaci, závisí na počtu bodů, které Vaše žádost posbírá v rámci jednotlivých hodnotících kritériích. Pokud se zaměříte na následující kritéria, můžete získat vyšší bodové ohodnocení.

 • Hodnotí se účelnost a efektivnost nákladů. V projektu se nevyplácí nic podcenit, ale ani přecenit. Pouze přiměřeně tržním cenám nastavený rozpočet je správnou cestou k úspěchu.
 • Musíte prokázat trvalé úspory ve spotřebě energie ve smyslu porovnání stavu před a po investici.
 • Musíte prokázat snížení emisí CO2: hodnotitele bude zajímat roční snížení emisí.
 • Obnovitelné zdroje energie (OZE): zvýhodní vás, pokud je do projektu zahrnete. Nainstalujte např. solární panely nebo tepelné čerpadlo (také v rámci dotace).

Bez jakých „přísad“ se neobejde vaše žádost o dotaci?

K žádosti o dotaci musíte přiložit energetický posudek. Bez toho je sebelepší žádost o dotaci bezzubá, a hlavně úplně k ničemu. Jenomže kompetentní odborníci bývají zavalení prací. Chcete se spálit s lidmi, kteří neplní termíny? Existuje řešení, při kterém dostanete všechno na zlatém podnose? Spolupracujeme s již ověřenými a spolehlivými odborníky. Sami jsme odborníci ve svém oboru: s projekty na úsporná opatření máme zkušenosti.

DOTAČNÍ PROGRAMY

Úspory energie

Úspory energie

Až 50% dotace na zateplení plášťů budov, výměny oken a dveří, zateplení střešních konstrukcí, pořízení nových technologií, modernizaci stávajících rozvodů a další.

Technologie (Průmysl 4.0)

Technologie (Průmysl 4.0)

Až 45% dotace na technologie, vybavení a propojení pořizovaných či stávajících technologií autonomní obousměrnou komunikací do výrobního procesu.

ZAUJALY VÁS DOTACE?

Vyplňte formulář a my se vám ozveme zpátky.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky