Dotace na fotovoltaiku se těší velkému zájmu

5 minut čtení

O GRANTEXU > Články a informace > O dotacích > Dotace na fotovoltaiku se těší velkému zájmu

Přibližně před měsícem odstartoval příjem žádostí ve III. výzvě programu Úspory energie - Fotovoltaické systémy s/bez akumulace, ve které je tentokrát připraveno 500 mil. Kč pro podnikatele. 

I přesto, že o dotaci lze žádat až do 31. 8. 2020, už nyní první zájemci předložili své projekty za více než polovinu alokované částky. MPO už dokonce počítá s tím, že v případě pokračujícího zájmu navýší alokaci až na dvojnásobek (1 mld. Kč).

Proč je o dotaci tentokrát takový zájem? Opravdu se může fotovoltaika vyplatit? Ano, může a my jsme se pro vás pokusili sepsat 5 hlavních důvodů, proč tomu tak je. 

1. Fotovoltaiku lze použít téměř všude

 • Spotřeba el. energie jako základ
  Aby mělo smysl FVE systém pořizovat, musíte mít dostatečnou spotřebu el. energie - většinu elektřiny vyrobené novou FVE totiž musíte sami spotřebovat. 
 • Od výrobní haly až po sklad
  Na vašem oboru až tolik nezáleží. Rozhodující není ani účel budovy, na kterou FVE budete umisťovat, hlavní je, aby to bylo technicky proveditelné - aby konstrukce střechy byla vyhovující z hlediska únosnosti i vhodné orientace. 

2. Kladná čísla již po několika letech

 • Kratší doba návratnosti díky dotaci
  V závislosti na velikosti podniku můžete získat 60-80% dotaci, což dramatickým způsobem snižuje vstupní investici. 

 • Rostoucí ceny elektřiny ve prospěch FVE
  Zejména rostoucí ceny elektrické energie v posledních letech jednoznačně nahrávají ve prospěch FVE. Navíc s ohledem na aktuální vývoj lze důvodně očekávat další zdražování. 

 • Klesající investiční náročnost
  Doba, kdy bývaly FVE panely opravdu drahé, už je dávno pryč. Naopak díky stále se posouvajícímu technologickému vývoji se daří dosahovat stále vyšší účinnosti FVE panelů a výroba el. energie touto formou se tak stává dostupnější. 

3. Životnost převyšuje návratnost

 • Životnost garantovaná výrobcem
  Většina solidních výrobců FVE panelů garantuje jejich životnost z pohledu slibované účinnosti min. 15 let, ale i 25 let je již častým standardem. I po této době však panely běžně pracují s cca. 80% účinností, rozhodně vám tedy budou vyrábět i nadále. 

 • I bez dotace zaplaceno přibližně do 10 let
  Ve většině provozů se investice do solárních panelů vrátí průměrně do 10 let. S dotací se tak může zkrátit i na méně než polovinu z toho. 

4. Systém odpovídající provozu

 • Základem je maximální spotřeba vyrobené energie
  Aby se vám investice do FVE skutečně vyplatila, základem je dimenzovat celý systém tak, abyste maximum vyrobené energie skutečně spotřebovali a minimalizovali její přetoky do sítě - v závislosti na vaší ceně elektřiny může být její prodej do sítě až 10krát méně výhodný, než když ji sami spotřebujete. 

5. Maximální efektivita díky akumulaci

 • V noci FVE nefunguje, akumulace ale ano
  Jak je známo, FVE panely vyrábí energii přeměnou slunečního záření, a tak se západem slunce přestávají fungovat. Dotace však umožňuje jako součást systému pořídit rovněž i akumulaci, díky které je možné přes den vyráběnou energii ukládat a následně ji spotřebovávat i v době, kdy FVE nevyrábí. 
 • Optimalizace kolísavé spotřeby
  Zejména v provozech, které mají kolísavou spotřebu el. energie např. díky vysokým krátkodobým odběrům (např. výrobní zařízení s nepravidelným provozem), je akumulace optimálním řešením jak maximálně zužitkovat energii získanou z FVE. 
 • Záloha v případě výpadku
  Díky průběžně ukládané energii navíc může akumulace sloužit jako účinný záložní zdroj energie v případě výpadku distribuční sítě. 

Chcete žádat, ale nevíte jak na to? 

Napište nám pomocí jednoduchého formuláře ZDE nebo volejte 800 151 111, poradíme vám. 

Další články k dotaci

Jak na fotovoltaiku s dotací

Jak na fotovoltaiku s dotací

Pro koho je určená nová dotační výzva až s 80% dotací? V čem je jiná oproti těm předchozím? Jak poznáte, jestli na dotaci dosáhnete a jak připravit kvalitní žádost? To vše a mnohem více se dozvíte v novém článku.

Aktuální semináře k dotaci

Máte o tuto dotaci zájem?

Napište nám a my vám se vším poradíme.

S námi Vám neutečou žádné důležité novinky